Symbol Świąt Bożego Narodzenia, wyjątkowa ozdoba zmieniające oblicze domowej przestrzeni na przełomie roku oraz miejsce, w którym Święty Mikołaj zostawia prezenty dla całej rodziny.
Choinka jest jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów bożonarodzeniowych, ale po świętach staje się obiektem niechętnych spojrzeń, za którymi kryje się sprzeciw wobec nieuniknionej rozbiórki świątecznego drzewka. W tym artykule podpowiadamy co i kiedy zrobić ze świątecznym drzewkiem.
Kiedy rozebrać drzewko?
Są trzy daty które, zgodnie z tradycją, uważa się za odpowiednie na rozebranie choinki z ozdób. Pierwsza to 6 stycznia, Święto Trzech Króli. Następną tradycyjną datą jest pierwsza niedziela po Trzech Króli, tzw. Niedziela Chrztu Pańskiego. Ostatni dzień na rozebranie zielonego symbolu Bożego Narodzenia to 2 lutego (według tradycji to Święto Ofiarowania Pańskiego).
Co zrobić z drzewkiem choinkowym?
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup prawdziwego drzewka iglastego, niewątpliwie przyjdzie czas decyzji o jego pozbyciu się. Wskazujemy na trzy sposoby zagospodarowania żywego drzewka choinkowego: posadzenie go na nowo, poddanie kompostowaniu, oddanie go do odbioru jako odpad wielkogabarytowy lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Być może zapominamy o tym na co dzień, ale choinka również jest rośliną, zatem jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drzewka z bryłą korzeniową, może ono zostać na nowo posadzone po okresie świątecznym. Jeśli posiadamy ogródek, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:
- Zaaklimatyzuj roślinę do powrotu na zewnątrz. Zanim przesadzisz drzewko do ogrodu, osadź je w doniczce i przechowuj w chłodnym, chronionym od wiatru i promieni słonecznych miejscu na zewnątrz, np. w garażu. Utrzymuj glebę wilgotną.
- Na zasadzenie wybierz dzień z łagodną pogodą. Gleba nie może być zamrożona.
- Wykop otwór w kształcie spodka tak głębokiego jak zasięg korzeni i co najmniej dwa razy szerszy.
- Zasadź drzewko i zasyp przed chwilą odkopaną glebą. Dokładnie ubijaj wsypywaną ziemię, dodając trochę ściółki oraz lekko nawadniając glebę. Z nawożeniem poczekaj do wiosny i ocieplenia klimatu.
W razie chęci do poddania drzewka choinkowego kompostowaniu, skorzystaj z własnego bądź sąsiedzkiego kompostownika, lub znajdź w swoim pobliżu Otwarte Kompostowniki, które przyjmą Twoje drzewko.
Jeżeli chcesz pozbyć się swojego drzewka w inny sposób śledź lokalne ogłoszenia dotyczące odbioru odpadów wielkogabarytowych z Twojej okolicy lub zawieź je do pobliskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie Twoje drzewko choinkowe zostanie bezpłatnie odebrane od Ciebie i przekazane do instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.
Drzewka syntetyczne, czyli sztuczne choinki, nie nadają się do recyklingu. W trosce o środowisko taką choinkę można użytkować wielokrotnie, przetworzyć ją samodzielnie w ramach upcyklingu, bądź znaleźć kogoś, kto wykorzysta nasze drzewko w inny, użyteczny sposób.