Certyfikaty, autoryzacje i uprawnienia warunkiem koniecznym legalnych i fachowych usług klimatyzacyjnych

W związku ze stale zaostrzanymi regulacjami prawnymi dotyczącymi urządzeń i instalacji zawierających czynnik chłodniczy, dodatkowe wymagania i obowiązki nakładane są również na firmy serwisowe i techników zajmujących się ich montażem, serwisem i konserwacją. O czym warto wiedzieć wybierając montera lub serwisanta klimatyzacji? Czym charakteryzuje się profesjonalna firma specjalizująca się w montażach i obsłudze takiego sprzętu? Sprawdźmy!
Certyfikaty i kontrole UDT
Podstawowym uprawnieniem do obsługi urządzeń zawierających czynnik chłodniczy jest Certyfikat Przedsiębiorstwa oraz Certyfikat dla Personelu. Wydawane one są w Polsce przez Urząd Dozoru Technicznego. Warunkiem otrzymania certyfikatu przez firmę jest spełnienie wymagań określonych w ustawie i rozporządzeniach, takich jak wdrożona i w pełni funkcjonująca procedura określająca m.in. wyposażenie i sposób pracy serwisu.
Kolejnym warunkiem jest poddanie się kontroli przez przedstawiciela UDT i pozytywna weryfikacja. Kontrole powtarzane są następnie nie rzadziej niż raz na 5 lat. Obowiązkowo firma musi również opierać swoją działalność o pracowników posiadających imienne Certyfikaty dla Personelu. Uzyskuje się je jedynie poprzez pozytywne zakończenie egzaminu teoretycznego i praktycznego w jednej z certyfikowanych przez UDT jednostek szkoleniowych. Warto pamiętać, że stale aktualizowane wykazy personelu, przedsiębiorców oraz jednostek szkoleniowych, które posiadają certyfikacje w Polsce znajduje się na stronie udt.gov.pl/szwo-i-f-gazy. Pozwalają one każdorazowo zweryfikować osobę lub firmę, którą chcemy wynająć do obsługi lub montażu klimatyzacji. Podłączanie lub serwisowanie instalacji zawierającej czynnik chłodniczy przez osobę nieposiadającą certyfikatu UDT jest niezgodne z prawem polskim oraz unijnym.
Autoryzacje producentów
Poza opisanymi powyżej upoważnieniami narzuconymi przez prawo, profesjonalne firmy zajmujące się montażem i eksploatacją klimatyzacji powinny również posiadać certyfikat autoryzacyjny producentów takich urządzeń. Jest to ważne przede wszystkim w okresie obowiązywania gwarancji. Dlaczego? Montaż, konserwacje i naprawy pozwalające dotrzymać warunków gwarancji, mogą być wykonywane jedynie przez autoryzowany serwis producencki. Szkolenia personelu w zakresie obsługi sprzętu danego producenta z reguły muszą być powtarzane co roku (choć zdarzają się autoryzacje bezterminowe). Posiadanie autoryzacji może być zatem jednym ze sposobów weryfikacji firmy. Potwierdza ono fakt stałego szkolenia pracowników i funkcjonowania na rynku.
Uprawnienia elektryczne
Ostatnim obowiązkowym uprawnieniem technika powinny by aktualne uprawnienia elektryczne. Nie zapominajmy, że jednostki klimatyzacyjne zasilane są z rozdzielni lub gniazd elektrycznych, a ich prawidłowe podłączenie jest kwestią bezpieczeństwa. Niewłaściwy dobór zabezpieczeń lub wybór obwodu elektrycznego mogą zaś skutkować nieprawidłową pracą urządzenia. Mogą też zakłócać działanie innych elementów elektrycznych wyposażenia domu.