Dezynfekcja biur
W obecnych czasach wielu szefów zadaje sobie pytanie: jak zadbać o sterylność przestrzeni biurowej i bezpieczeństwo pracowników? Co prawda wiele osób nadal pracuje zdalnie, to jednak przestrzeń biurowa powinna być skutecznie odkażona dla tych, którzy z niej korzystają oraz przygotowana na powrót wszystkich pracowników do biura. Wirusy mogą przeżyć nawet kilka dni w powietrzu czy na meblach. W związku z tym pracownicy biurowi są bardzo narażeni na zarażenie wirusem. A szczególnie ci, którzy pracują w przestrzeniach open space. Kolejnym elementem wpływającym na rozprzestrzenianie się wirusów jest klimatyzacja. Dlatego, aby zapewnić prawidłową ochronę pracownikom, niezbędna jest regularna dezynfekcja biur. Jak do niej podejść, aby zagwarantować maksymalną skuteczność?
Co to jest dezynfekcja?
Dezynfekcja, a inaczej odkażanie, to czynności mające na celu zniszczyć różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje. Dezynfekcja skutecznie zabija zarówno wirusy jak i bakterie. Jest również skutecznym sposobem walki z grzybami i pasożytami. Warto pamiętać, ze dezynfekcja nie zawsze niszczy wszystko w 100% i możliwe jest przetrwanie niektórych drobnoustrojów. Dezynfekcji można poddawać powierzchnie, przedmioty oraz pomieszczenia.
Jedną z metod dezynfekcji jest ozonowanie pomieszczeń. Szukając fachowców wykonujących skuteczne ozonowanie biur, warto skorzystać z oferty Duera. Posiadamy najwyższej klasy, profesjonalny sprzęt, przeszkolonych techników i bogate doświadczenie w przeprowadzaniu ozonowania a także we współpracy z klientami firmowymi na innych płaszczyznach (m. in. usługi remontowe, wykończeniowe).
Skuteczność dezynfekcji
Skuteczność dezynfekcji jest wypadkową trzech czynników. Po pierwsze, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Drugim czynnikiem jest właściwie dobrana metoda dezynfekcji do potencjalnych drobnoustrojów. Ważny jest również czas, jaki środki dezynfekujące będą działały na drobnoustroje. Ostatnim elementem wpływającym na skuteczność dezynfekcji jest środowisko i jego elementy takie jak wilgotność czy pH. Profesjonalna firma weźmie wszystkie te czynniki pod uwagę, rekomendując klientowi odpowiednią metodę dezynfekcji.
Ozonowania a koronawirus Sars-Cov-2
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ogłosił, że ozonowanie pomieszczeń biurowych jest metodą, którą można zaakceptować w walce z pandemią covid 19. Inaczej mówiąc, koronawirus zostaje skutecznie usunięty poprzez ozonowanie. Narodowy Instytut Zdrowia dodał jednak, że takie usługi muszą być wykonywane przez firmy z uprawnieniami. Kontroli podlega przede wszystkim ilość ozonu w powietrzu. Zarówno podczas procesu ozonowania biura jak i przed powrotem pracowników do biura, kiedy dezynfekcja zostanie zakończona.
Ozon jest środkiem mającym bardzo silne właściwości biobójcze oraz utleniające. Może on mieć również zastosowanie do dezynfekcji wody, zarówno do celów spożywczych jak i również w basenach. Nie ma jednej odpowiedzi na temat skuteczności działania ozonu jako gazu. Efektywność usuwania wirusów zależy od stężenia oraz czasu oddziaływania przez ozon.
Proces dezynfekcji pomieszczeń biurowych ma na celu obniżenie ilości drobnoustrojów do takiego poziomu, który nie powoduje infekcji. Uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu, kiedy przeprowadzana jest biur dezynfekcja nie jest łatwe, ale nie będzie wyzwaniem dla doświadczonych firm, wyposażonych w prosesjonalny sprzęt do pomiaru stężenia.
Największą zaletą ozonowania jest kompleksowość działania. Ponieważ ozon jest gazem, to jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, których dezynfekcja tradycyjnymi metodami nie jest możliwa. Oprócz tego ozon ma dużą przenikalność na porowatych powierzchniach.
Rozważając, czy dezynfekcja biur za pomocą ozonu jest odpowiednią metodą dezynfekcji, warto pamiętać o kilku aspektach:
- Efekt uzyskany podczas ozonowania jest krótkotrwały. Ozonowanie nie zabezpieczy pomieszczenia przed ponownym wniknięciem drobnoustrojów.
- Ozon w zbyt dużym stężeniu może być zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz jest biobójczy dla zwierząt czy też roślin. Dlatego podczas ozonowania pomieszczeń muszą być one opuszczone przez ludzi i zwierzęta, warto również w miarę możliwości wynieść rośliny.
- Podatne na uszkodzenia podczas ozonowania są szczególnie elementy zawierające gumę. Z tego powodu zaleca się usunięcie takich sprzętów z pomieszczeń.
- Ozonowanie powinno być wykonane przez wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają odpowiednie środki ochrony osobistej.
Jak skutecznie przeprowadzić ozonowanie?
Poniżej zebraliśmy zalecenia, jakich należy przestrzegać, wykonując ozonowanie pomieszczeń w biurach:
- w biurze podczas ozonowania nie mogą przebywać ludzie, ani zwierzęta; należy usunąć także rośliny, w miarę możliwości
- warto zadbać o to, aby ludzi nie było również w pomieszczeniach sąsiednich, ponieważ część ozonu przeniknie też do tych pomieszczeń
- podczas ozonowania należy zabezpieczyć pomieszczenia, aby ozon nie wydostawał się na zewnętrz pomieszczenia
- należy usunąć przedmioty, które mogą zostać uszkodzone (szczególnie dotyczy to gumowych elementów)
- w pomieszczeniach, gdzie przeprowadzane jest ozonowanie obowiązuje całkowity zakaz używania otwartego ognia i palenia papierosów
- po zakończeniu ozonowania w biurach powinno odbyć się wietrzenie, najlepiej około 30 minut. Zaleca się powrót do biura po upływie minimum 4 godzin. Przed ponownym rozpoczęciem użytkowania pomieszczeń w biurach należy wykonać pomiary stężenia ozonu.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny informuje, że ozonowania nie należy traktować jako jedynego sposobu w walce pandemią. Ozonowanie jest wskazane w pomieszczeniach, gdzie przebywała osoba z potwierdzonym covid 19.
Miejsca i przedmioty wymagające dezynfekcji
Podczas gruntownego czyszczenia i dezynfekowania biura należy pamiętać o najdrobniejszych nawet detalach. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Każdy przedmiot należy zdezynfekować. Pracownicy w biurze dotykają wielu powierzchni i przedmiotów, należy wszystkie je dezynfekować.
Z pewnością warto poinstruować swój serwis sprzątający (lub firmę wykonującą punktową dezynfekcję), że:
- do przedmiotów dotykanych przez wiele osób zaliczymy między innymi: zszywacze, taśmy czy też dziurkacze. Takie wyposażenie biura często wędruje od jednego pracownika do drugiego i może łatwo przenosić drobnoustroje
- kolejnym newralgicznym miejscem w biurze, wymagającym specjalnego czyszczenia są klawiatury i myszy komputerowe. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że są to najbardziej zanieczyszczone elementy w biurze.
- dezynfekcji należy również poddawać telefony i zestawy słuchawkowe. Przedmioty te znajdują się bardzo blisko ust, co sprzyja rozprzestrzenianiu wirusów.
- kolejnym bardzo brudnym miejscem są oparcia na ręce przy fotelach. Też należy przyłożyć się dokładnie do sprzątania tej powierzchni.