Upalne lato w mieście potrafi skutecznie pozbawić nas sił. Na szczęście w tej walce nie jesteśmy całkiem pozbawieni szans. Skuteczną bronią na gorące dni jest klimatyzacja. Jeżeli planujecie montaż klimatyzacji i zastanawiacie się, ile to kosztuje, to zapraszam do lektury. Na koszt klimatyzacji wpływa kilka czynników takich jak koszty zakupu urządzenia, montażu klimatyzacji oraz koszty serwisu i jej użytkowania. Jeżeli chcesz cieszyć się z komfortu, jaki daje klimatyzacja, wybierz klimatyzację split lub multisplit. Klimatyzatory przenośne w zdecydowanej większości przypadków nie spełnią Twoich oczekiwań. Montaż klimatyzacji powinna wykonać wyspecjalizowana firma, która posiada odpowiednie uprawnienia. Na to ile kosztuje montaż klimatyzacji, wpływa kilka czynników.
Rodzaje klimatyzacji
Najpopularniejszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split. Składają się one z jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Cechują się one mniejszą mocą, a do ich zalet należy fakt, że można wykorzystywać te jednostki również do ogrzewania pomieszczenia w okresie jesiennym czy wiosennym.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest tak zwany multisplit. W tym wypadku również mamy do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną, ale wewnątrz zamontowanych jest kilka splitów. Dzięki zastosowaniu kilku jednostek możemy klimatyzację idealnie dopasować do naszych potrzeb, układu pomieszczenia czy też wielkości konkretnych pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest również aspekt techniczny oraz możliwości montażu poszczególnych jednostek.
Ile kosztuje klimatyzacja?
Cena klimatyzacji jak większości sprzętów elektronicznych bywa bardzo zróżnicowana, począwszy od tanich chińskich produktów, na designerskich projektach kończąc.
Najtańsza klimatyzacja zaczyna się od 2500 zł. Jest to oczywiście budżetowy chiński sprzęt, którego jakość jest adekwatna do jego niskiej ceny. Moc takiego urządzenia oscyluje w przedziale 2/2,5 kW, jest to najmniejsza moc, jaką mają klimatyzatory. O ile jeszcze montaż w tej cenie może oczywiście być wykonany porządnie, to trudno liczyć na długowieczność i wysoką jakość urządzenia.
Wydaje się, że minimalną rozsądną kwotą, jaką musimy zainwestować, jest to około 3500 zł. W tej cenie otrzymamy montaż i najtańszy sprzęt o mocy 2,5 kW. Lepszy sprzęt, przy tej mocy to wydatek rzędu 4-5 tysięcy złotych.
Oczywiście to nie jest maksymalna kwota. Na rynku znajdziemy nawet dwukrotnie droższe jednostki. Jest to sprzęt z najwyższej półki, do tego ubrany w designerskie kształty.
Oczywiście wszelkie wyliczenia opierają się na mocy 2,5 kW. Jeżeli potrzebujemy mocniejszy sprzęt, musimy liczyć się z większym kosztem, rosnącym wraz z każdym kolejnym kW.
Dobór klimatyzatora
Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej mocy klimatyzatora. Pamiętajmy, że suma mocy wewnętrznych splitów nie może przekraczać maksymalnej mocy jednostki zewnętrznej.
Do wyliczenia potrzebnej mocy klimatyzatora przyjmuje się, że urządzenie o mocy 2,5 kW jest wystarczające do zapewnienia chłodu w pomieszczeniu 15-30 mkw. Czyli w przypadku pomieszczenia 90 mkw będziemy potrzebowali urządzenia o mocy około 8kW.
Wielkość pomieszczenia nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na wydajność klimatyzacji. Bardzo istotne jest piętro, usytuowanie względem kierunków świata czy też ilość i wielkość okien w pomieszczeniu. Również jakość ocieplenia budynku ma spore znacznie. Jak łatwo wywnioskować na poddaszu z dużymi oknami będzie potrzebna mocniejsza jednostka niż pomieszczeniu na pierwszym piętrze.
Co jeszcze wpływa na cenę klimatyzacji
O ile montaż jednostki wewnętrznej w większości wypadków nie sprawia większych problemów, to tego samego już o jednostce zewnętrznej powiedzieć nie możemy. Jest całkiem sporo przypadków, kiedy za montaż będziemy musieli zapłacić więcej. W jakich wypadkach?
Po pierwsze kiedy wykonanie montażu wymaga użycia podnośnika ze względu na montaż np. na stromym dachu lub na wysokim piętrze. Na cenę wpływa również długość instalacji. Wszystko, co odbiega od standardu, wpłynie na wyższą cenę montażu. Dopłacić będziemy musieli również, gdy niezbędne będzie zamontowanie pompki skroplin (lub kilku, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie typu multisplit).