DUER

Budowa Remont i Wnętrza – portal

Jak dobrać kolor farby do ścian? Modne kolory wnętrz 2024

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy wiele osób decyduje się na odmalowanie wnętrza swojego domu lub mieszkania. Słusznie! Udana modernizacja ścian pozytywnie wpływa na wygląd i atmosferę pomieszczenia, a tym samym na nasz nastrój. Czy wiesz jak dobrać kolor farby do ścian, aby osiągnąć zamierzony efekt? W poniższym artykule dowiesz się, co zrobić, żeby była ona udana (poza tym, że warto skorzystać z usług Duer’a). Dowiesz się jaki wpływ mają poszczególne kolory ścian na domowników. Tudzież pracowników – jeśli planujesz odświeżenie przestrzeni biurowej).

Praktyczne informacje o samodzielnym malowaniu mieszkania znajdziesz w naszym innym artykule. Nie jest to łatwa rzecz dla kogoś, kto nie ma doświadczenia i łatwo popełnić błąd. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca. Natomiast w tym artykule skupimy się na tym, jak dobrać odpowiednie odcienie do wnętrza. Podpowiemy, co jest aktualnie modne oraz przedstawimy kilka najważniejszych reguł związanych z dekorowaniem wnętrz.

Jak dobrać kolor farby do ścian?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka zasad, które są koniecznym punktem wyjścia, gdy tylko w naszej głowie pojawia się projekt malowania domu. Jeżeli się do nich nie zastosujemy, może okazać się, że końcowy efekt naszej pracy nas rozczaruje. Albo będzie daleki od naszego pierwotnego wyobrażenia. Oto kilka podstawowych reguł, istotnych przy dobieraniu kolorów do każdego pomieszczenia.

  • Malując wnętrza na jasne i ciepłe barwy optycznie poszerzymy wnętrze, natomiast wybierając ciemne i zimne odcienie zwężymy je. Warto wziąć to pod uwagę, gdy chcemy optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Również wtedy, gdy dysponujemy imponujących rozmiarów przestrzenią i zależy nam na osiągnięciu efektu przytulności wnętrza. Małe pomieszczenie zawierające ciemne odcienie może wydać się klaustrofobiczne. Natomiast duże pomalowane na jasno, będzie sprawiać wrażenie jeszcze większego.
  • Jeżeli, któreś z naszych ścian są wąskie, a chcielibyśmy, żeby pomieszczenie było bardziej symetryczne, należy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy odcień. Dzięki temu będzie się ona wydawała dłuższa. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku korytarzy, czy też wąskich łazienek.

Kolejne zasady doboru kolorów przy malowaniu

  • Gdy decydujemy się na kolorystykę w danym wnętrzu, wybierzmy najpierw odcień przewodni i do niego dobierzmy pozostałe barwy. Przyjmuje się, że nie powinno być ich więcej niż cztery, żeby zachować ład i estetyczny wygląd całego pomieszczenia. Dodatkowo pamiętajmy, żeby wybrać kolory o takim samym nasyceniu barwy. W przeciwnym wypadku, niektóre ściany nie będą pasowały do innych i będziemy odnosić wrażenie, że tylko one zostały odnowione.
  • Wybierając barwę koloru, należy wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczenia. Do tych, w których mamy niewiele okien i nie wpada do nich dużo światła nie możemy wybrać ciemnych kolorów. Spowoduje to efekt mroku, a to zupełnie zepsuje wygląd pomieszczenia. Na ciemne barwy możemy śmiało zdecydować się w pokojach, które mają dobry dostęp do światła. W przeciwnym wypadku należy zdecydować się na jasne odcienie.

Dodatkowe efekty – wytłumienie koloru, tapetowanie, podział na strefy

  • Jeżeli pomalowaliśmy już mieszkanie i zależy nam na wytłumieniu koloru, który uważamy za zbyt wyrazisty, wystarczy, że na daną ścianę położymy farbę podkładową. Dzięki temu wytłumimy dany odcień i rozwiążemy ten problem, bez kolejnego nakładania farby.
  • Jeżeli chcemy, aby w jednym pomieszczeniu, oprócz ścian pokrytych farbą, znalazły się także takie, które będą oklejone tapetą, odcień farby powinien współgrać, a nawet powtarzać się na naszej tapecie. W przeciwnym razie, otrzymamy wrażenie chaosu i przypadkowości, co zepsuje cały wygląd pomieszczenia.
  • Malując ściany w otwartej przestrzeni, na którą składa się kilka stref, np. salon, kuchnia i jadalnia, warto podzielić te przestrzenie. Następnie pomalować każdą z nich innym kolorem farb, pamiętając przy tym o wszystkich poprzednich zasadach. Dzięki temu otrzymamy wrażenie podziału na kilka osobnych pomieszczeń czy też sfer. Dodatkowo świetnie zamaskujemy fakt, że jest to de facto jedna, otwarta przestrzeń.

Dobieranie odcieni do przestrzeni biurowej

Gdy rozważamy malowanie przestrzeni biurowej w naszej firmie, warto wziąć pod uwagę dobranie barwy pod wizualną identyfikację naszego przedsiębiorstwa. Dzięki temu budujemy spójny wygląd naszej firmy. Nie należy natomiast malować całego wnętrza biura na jeden kolor, ponieważ spowoduje to monotonię. Warto zapoznać się z tym, jak dany odcień wpływa na psychikę pracowników, ponieważ dzięki temu możemy stworzyć środowisko bardziej lub mniej przyjazne pracy. Powinniśmy unikać barw bardzo ciemnych, ze względu na to, że przytłaczają i wprowadzają smutny nastrój. Nie należy stosować barw jaskrawych, które odwracają uwagę, przeszkadzają w koncentracji, a nawet wywołują niepokój.  Ogólna zasada mówi, że barwy zimne bardziej sprzyjają pracy umysłowej, natomiast ciepłe relaksowi, odpoczynkowi i integracji. Warto trzymać się tych zasad planując malowanie w biurze. Jeżeli szukasz fachowców do wykonania takiego zlecenia, to zachęcamy do zapoznania się z osobnym artykułem. Opowiadamy w nim o naszych doświadczeniach z malowaniem powierzchni biurowych.

Jaki dobrać kolor farby do ścian i jakie panują najnowsze trendy w dobieraniu barw wnętrz?

Gdy znamy już podstawowe zasady dobierania barw i odcieni kolorów, możemy zastanowić się, jakie konkretnie farby wybrać. Z naszych doświadczeń jak i opinii naszych klientów wiemy, że ostatnio prym wiodą odcienie ciemne. Nie można zapominać o klasykach, które sprawdzą się w każdej sytuacji takich jak biel i szarość.

Zieleń – występuje w bardzo licznych odcieniach, od ciemnej butelkowej, po turkus czy miętę. Dodaje pomieszczeniom świeżości, a w dodatku uspokaja i działa relaksująco. Wpatrując się w niego pozwalamy odpocząć oczom od światła ekranu telewizora czy też komputera.

Brąz –zbliża nas do natury i świetnie pasuje do intensywnych barw mebli. W dodatku powoduje bardzo silne uczucie przytulności i ciepła. Jest bardziej stonowany i dostojny niż pomarańcz a w dodatku świetnie komponuje się z drewnem i kamieniem.

Niebieski – wnosi do wnętrza świeżość i chłód. Ostatnimi czasy najczęściej wybierany jest granatowy odcień. Dodaje elegancji i świetnie komponuje się z jasnym drewnem. Z drugiej strony jaśniejsze kolory są uspokajające i relaksujące. Niebieski bardzo dobrze współgra z innymi kolorami takimi jak szarości lub biel. Dlatego jeżeli nie zdecydujemy się na malowanie całego pomieszczenia taką farbą, to również świetnie sprawdzi się on w połączeniu z innymi barwami.

Kolejne popularne kolory i ich znaczenie

Pomarańcz –rozświetla dom, dodaje mu energii i jest optymistyczny. Dodatkowo zapewnia też poczucie ciepła i wprowadza świetną atmosferę. W celu osiągnięcia kontrastu, warto połączyć go z niebieskim lub białym.

Biel – uniwersalny kolor, kojarzący się z porządkiem i minimalizmem, który zawsze dobrze wypada i nigdy nie wychodzi z mody. Kojarzy się z nowoczesnością i surowością, a w dodatku sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze i większe. Świetnie współgra ze wszystkim meblami, również tymi o intensywnych odcieniach.

Szarość  – jeżeli biały nas nie przekonuje, to odcieniem równie neutralnym i elastycznym jest szary. Od jakiegoś czasu wszystkie odcienie szarości królują w polskich domach. Jest to barwa z jednej strony nowoczesna, a z drugiej bardzo praktyczna. Łatwo ukryć na niej zabrudzenia czy nawet zadrapania i inne ubytki. W dodatku bardzo łatwo połączyć ją z różnymi kolorami mebli, przez co staje się on bardzo uniwersalnym wyborem.

Gdy uwzględniliśmy wszystkie zasady i wybraliśmy kolory, które najbardziej nam się podobają, możemy zacząć prace związane z malowaniem.

Duer.pl Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.