Jak naprawić spłuczkę starego typu?
Pomimo tego, że uszkodzona spłuczka WC wydaje się na pierwszy rzut błahym problemem, to jednak może ona doprowadzić do poważanych strat finansowych. Oczywiście głównie za sprawą wyższych rachunków za wodę, która beztrosko płynie sobie cienką strużką do kanalizacji. Jak każdy element mechaniczny, który jest dość intensywnie wykorzystywany, spłuczka czasem ulega awarii. Na szczęście jej naprawa w wielu wypadkach jest dość łatwa i możesz to zrobić samodzielnie. Dowiedz się jak naprawić spłuczkę starego typu.
Budowa spłuczki starego typu
Tradycyjna spłuczka ma bardzo prostą budowę. Miska ustępowa plus spłuczka. W niej znajdziemy dwa zawory. Zawór napełniający odpowiada za pobieranie wody, a drugi za spłukiwanie muszli. Do pierwszego zaworu podpięty jest pływak do spłuczki, który odpowiedzialny jest za zamknięcie dopływu wody kiedy spłuczka się napełni. Zawór odpowiedzialny za spłukiwanie uruchamiany jest naciśnięciem przycisku lub pociągnięciem spłuczki. Przed wyciekiem wody ochronę zapewnia tak zwany dzwon. Mechanizm spłuczki jest bardzo prosty.
Najczęstsze przyczyny przeciekania spłuczki
Naprawę spłuczki oczywiście musimy rozpocząć od prawidłowej diagnozy usterki. W przypadku spłuczek starego typu zazwyczaj jest kilka awarii, które się powtarzają w większości wypadków.
Zawór spłukujący przepuszcza wodę, to właśnie ta awaria odpowiada za cieknącą cały czas wodę do miski ustępowej. Przez uszkodzony zawór, spłuczka nie może się napełnić do pełna. Odwrotną awarią jest uszkodzony zawór napełniający, który nie chce zamknąć dopływu wody. To powoduje, że woda wciąż nalewa się do spłuczki i musi wypływać przez odpływ awaryjny. Tę awarię czasami trudno jest zauważyć. W przypadku tej awarii możemy się spodziewać problemów z pływakiem, który np. jest ustawiony nieprawidłowo lub spadł z zaczepu.
Naprawić cieknącą spłuczkę musimy jak najszybciej, aby drobna usterka nie przerodziła się w poważną awarię. Jeżeli nie możesz samodzielnie naprawić spłuczki wc, to zapraszamy do skorzystania z naszych fachowców, świadczących usługi hydrauliczne.
Jak naprawić spłuczkę starego typu, gdy jest uszkodzony zawór napełniający
Przeważnie usterka objawia się dźwiękiem ciągle napływającej wody do spłuczki. Zanim rozpoczniemy naprawę, musimy zamknąć dopływ wody, a następnie zdemontować przycisk spuszczający wodę. Teraz możemy zdjąć pokrywę i zacząć naprawę cieknącej spłuczki. Na początku warto sprawdzić, czy prawidłowo jest ustawiony pływak i zacząć od zmiany ustawień pływaka, aby w odpowiednim momencie odcinał dopływ wody. Jeśli woda przestanie płynąć, to mamy problem rozwiązany. Jeżeli, to jednak nie pomogło, to kolejną często spotykaną awarią jest brud, który zbiera się w membranie znajdującej się w zaworze doprowadzającym. Kiedy wyczyszczenie membrany okaże się niewystarczające, to pozostaje wymiana zaworu.
Jak naprawić spłuczkę, gdy jest uszkodzony zawór spłukujący
W przypadku zaworu spłukującego najczęstszą przyczyną usterki jest uszkodzona uszczelka, która przepuszcza wodę. Prawidłowo działający zawór spustowy puszcza wodę po naciśnięciu przycisku, który podnosi blokadę i woda wypływa do muszli. W przypadku kiedy uszkodzona jest uszczelka, zauważymy wciąż cieknącą strużkę wody. Najczęściej przyczyną jest uszczelka. Wcale nie musi być uszkodzona. Może się zdarzyć, że uszczelka się zawinie lub zabrudzi.
Oczywiście nowsze modele spłuczek również mogą ulec awarii. Naprawa spłuczki nowego typu opisana jest w artykule jak naprawić spłuczkę.