Cienka strużka wody spływająca do muszli nie jest może największym problemem, ale z całą pewnością jest bardzo denerwująca. Patrząc na mały strumyczek mamy poczucie marnowania wody i pieniędzy, dlatego jak najszybciej powinniśmy zadziałać i pozbyć się przyczyny. W wielu przypadkach naprawić cieknącą spłuczkę możemy samodzielnie, jeżeli jednak nam się to nie uda, to bardzo szybko znajdziemy dobrego fachowca na Duer.pl, w kategorii usługi hydrauliczne.
Rodzaje spłuczek
Wielu z nas pamięta jeszcze spłuczki, które miały pojemnik z wodę pod sufitem i uruchamiane były pociągnięciem sznurka. Na szczęście odeszły one już do lamusa i zostały zastąpione przez nowoczesne rozwiązania, które są zarówno estetyczne, funkcjonalne oraz oszczędne. Stare spłuczki miały wiele wad, podstawową było duże zużycie wody. Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaprojektowali spłuczki podtynkowe. Duża zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zabudowy całej konstrukcji oraz regulacja ilości zużycia wody. Nowoczesne spłuczki podtynkowe możemy montować nawet w narożnikach, co daje duże pole manewru podczas projektowania łazienki. Osoby, które chcą mieć kontrolę nad ilością wody zużywanej do spłukiwania, powinny wybrać przycisk dwudzielny, który umożliwia regulowanie ilości zużytej wody do spłukania muszli.
Problem z cieknącą spłuczką? Skorzystaj z fachowej pomocy Duera przyjedziemy w każdej chwili – hydraulik Warszawa 24h, oraz hydraulik Wrocław.
Jak zbudowana jest spłuczka?
Tradycyjna spłuczka, zazwyczaj dostępna jest w zestawach z muszlą. Konstrukcja spłuczki nie jest skomplikowana. Spłuczka zbudowana jest z dwóch zaworów. Jeden z nich odpowiada za doprowadzenie wody wypełniającej spłuczkę. Drugi z zaworów odpowiada za wypuszczenie tej wody i spłukanie muszli. Zawór odpowiedzialny za napełnianie spłuczki łączy się specjalnym ramieniem z pływakiem. Woda napełnia spłuczkę i podnosi pływak do góry. Gdy pływak osiągnie określony poziom, zamyka się zawór doprowadzający wodę. Drugi zawór, odpowiedzialny za spłukiwanie muszli, podnosi się poprzez wciśnięcie przycisku lub pociągnięcie sznurka.
Możliwe awarie i przyczyny przeciekającej spłuczki
Naprawa spłuczki oczywiście w pierwszej kolejności wymaga zlokalizowania awarii. Najczęściej awarie spowodowane są przez zawór napełniający lub zawór spłukujący. Oto kilka powtarzających się usterek:
- Nieszczelny zawór spłukujący. Ta usterka uniemożliwia całkowite napełnienie spłuczki, ponieważ woda wciąż wypływa.
- Nieszczelny zawór napełniający. Usterka ta prowadzi do sytuacji, że woda wciąż nalewa się do spłuczki i wylewa się z niej przez przelew awaryjny.
- Często awaria spowodowana jest pływakiem. Może to być jego złe wyregulowanie czy też na przykład to, że spadł z zaworu zamykającego dopływ wody.
- Nieszczelna uszczelka. Wiele osób widziało cieknącą wąską strużkę wody i zostawiającą charakterystyczne przebarwienie ma ścianie sedesu. To właśnie efekt uszkodzonej uszczelki.
Każda z tych usterek powinna być naprawiona jak najszybciej. Po pierwsze wyciekająca woda to uciekające pieniądze z naszego portfela. Po drugie im szybciej zareagujemy, tym mniejsza będzie skala naprawy. Może się okazać, że cieknącą spłuczkę będziemy musieli wymienić. W wielu wypadkach naprawa spłuczki jest możliwa samodzielnie, jeżeli jednak nie czujemy się pewni w takich pracach, to warto zaprosić do naszego domu fachowca.
Diagnoza: uszkodzenie zaworu napełniającego
Zależnie od rodzaju naprawy i awarii musimy zakręcić zawór zasilający wodę. Czasami również musimy wypuścić całą wodę ze spłuczki. Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrywy spłuczki. Następnym jest sprawdzenie, czy odpowiednio działa pływak i czy jest połączenie z zaworem napełniającym. Często zdarza się, że spada on z uchwytu i wówczas woda nie wpływa do zbiornika. Może zdarzyć się też sytuacja odwrotna, że pływak ma złe ustawienie i nie odcina dopływu wody w odpowiednim momencie. W takiej sytuacji woda cały czas wpływa do spłuczki. Taką awarię jest dość łatwo zdiagnozować, ponieważ cały czas słychać wpływającą do spłuczki wodę.
Jak naprawić cieknącą spłuczkę, kiedy uszkodzeniu uległ zawór napełniający?
Rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie pływaka w odpowiedni sposób. Sprawdzić czy jest on sprawny możemy w prosty sposób. Wystarczy go podnieść i zobaczymy wówczas czy woda przestała wpływać do zbiornika. Jeżeli jest to prawidłowa diagnoza usterki, to zauważymy również, że przestała płynąć woda. Uwaga – może okazać się, że winnym usterki jest brudna membrana. Objawy są bardzo podobne do awarii pływaka, również będziemy słyszeć wciąż napływającą wodę. Jeżeli po czyszczeniu membrany nadal będziemy słyszeli charakterystyczny dźwięk nalewającej się non stop wody, to najlepiej będzie zdecydować się na wymianę całego zaworu.
Jak naprawić spłuczkę kiedy zepsuł się zawór spłukujący?
Jeżeli diagnoza prowadzi nas do zaworu, który odpowiada za spłukiwanie wody, to zazwyczaj mamy do czynienia z uszkodzoną uszczelką. Jeżeli wszystko działa prawidłowo, to zamknięty zawór zatrzymuje wodę, która zaczyna spływać po wciśnięciu przycisku na spłuczce. Zawór ten ma uszczelkę, która może czasem pękać. Oczywiście uszkodzenie jest wynikiem codziennej eksploatacji. Naprawę zaczynamy od zakręcenia zaworu zasilającego w wodę oraz całkowite opróżnienie spłuczki z wody. Następnie podnosimy klapę. Warto zwrócić uwagę na uszczelkę, ponieważ wcale nie musi ona być uszkodzona, mogła się zawinąć, przesunąć lub mógł zebrać się pod nią kamień. Przystępując do naprawy najpierw musimy ją wyczyścić i ułożyć prawidłowo na miejscu. Jeżeli woda będzie nadal wyciekała, to oznacza konieczność wymiany uszczelki na nową. Nie tylko jednak uszczelka na wylocie może być odpowiedzialna za słyszalny dźwięk przelewania się wody w przelewie awaryjnym. Również uszczelka znajdując się przy wlocie wody może powodować taką usterkę.
A co wtedy, gdy spłuczka jest pod płytkami?
W przypadku spłuczki tradycyjnej dostęp do niej nie jest najmniejszym problemem i możemy ją swobodnie rozebrać i naprawić. Jednak w przypadku spłuczki podtynkowej sytuacji wygląda gorzej, ponieważ większość elementów schowana jest w stelażu, który jest podpłytkami. W zdecydowanej większości przypadku za awarię odpowiada uszczelka zaworu spłukującego, a konkretnie nieczystości, które pod nią się zbierają i z czasem doprowadzają do sytuacji, że zawór się nie domyka.
Jak naprawić spłuczkę podtynkową?
Wymiana wydaje się zadaniem trudnym, ale nie jest niemożliwa. Na początek musimy usunąć przycisk spuszczający wodę oraz wyciągnąć płytkę, która zasłania dojście do stelażu. Po wykonaniu tych czynności będziemy mieli jedyną drogę, którą możemy dotrzeć do uszczelki. Jest to niewielki otwór, ale da się przez niego wykonać naprawę. To właściwie jedyny element, który odróżnia naprawę spłuczki podtynkowej od tradycyjnej, reszta prac wygląda tak samo. Co prawda mechanizm spłuczki podtynkowej ma inne ułożenie, ale sama zasada działania jest dokładnie taka sama, tak więc w wielu wypadkach cieknąca spłuczka podtynkowa może zostać naprawiona samodzielnie. Najgorszą sytuacją jest taka awaria, kiedy spłuczka podtynkowa musi zostać wymieniona. Konieczność rozebrania płytek w celu dokonania naprawy dla nikogo nie będzie miłą wizją i miejmy nadzieję, że nigdy tego nie będziecie musieli robić.
Wezwanie fachowca
Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziemy w stanie samodzielnie wymienić jakiegoś elementu lub naprawa będzie znacznie poważniejsza niż wydawało nam się na początku. W takiej sytuacji musimy wezwać hydraulika, który szybko i fachowo rozwiąże nasz problem. Idealnym miejscem do tego jest portal Duer.pl. Możemy na nim zgłosić awarię. Już po kilku minutach dostaniemy oferty od specjalistów, którzy zgłoszą się, aby usunąć awarię. Dla naszych hydraulików naprawa spłuczek to codzienność. Warto zauważyć, że korzystanie z platformy jest całkowicie darmowe, a proces składania zamówienia prosty.
Awaria spłuczki wcześniej czy później zdarza się w każdym domu. Jest to jedna z najczęściej zgłaszanych usterek na portalu Duer.pl. Dobrze jest wiedzieć, jak zabrać się za pozbycie problemu. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu, masz już przyzwoitą wiedzę i choć w teorii wiesz, jak naprawić spłuczkę. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na samodzielną naprawę spłuczki czy też zlecimy to hydraulikowi, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej. Odkładania naprawy cieknącej spłuczki może mieć poważne konsekwencje i doprowadzić do jeszcze większej awarii.