Naprawy

Jak odetkać zlew?

jak odetkać zlew

Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, że po odkręceniu wody, zamiast swobodnie spłynąć do rury, zaczyna się ona zbierać w komorze zlewozmywaka czy też umywalki. To oznacza, że musimy odetkać odpływ. Na szczęście w większości przypadków możemy to zrobić samodzielnie. Oczywiście najlepiej w ogóle nie dopuszczać do takiej sytuacji, ale jeśli już do niej dojdzie…. dowiedz się jak odetkać zlew różnymi metodami domowymi.

Problemy z zatkanym zlewem często rozpoczynają się dość niepozornie. Woda schodzi trochę wolniej, można usłyszeć delikatne bulgotanie czy też dźwięki przelewania. Te oznaki mogą doprowadzić jednak do prawdziwego problemu. W końcu woda przestanie spływać całkowicie i zacznie się nasza zmora. Problemu możemy pozbyć się, wzywając hydraulik Warszawa lub hydraulik z Wrocławia lub możemy awarię spróbować usunąć samodzielnie. Sprawdźmy zatem jak odetkać zlew samodzielnie.

Sprawdzone sposoby na to, jak odetkać zlew

Pierwsza metoda – zadbaj o zlew!

Lepiej zapobiegać niż leczyć. To twierdzenie lekarzy w przypadku zlewu również będzie miało zastosowanie. Zapobieganie takiej sytuacji jak zapchany zlew jest bardzo ważne. Jednym z elementów, które w tym pomogą, jest odpowiednie zadbanie o stan naszego zlewu. Bardzo ważne jest, aby do niego nie wrzucać resztek jedzenia, fusów z kawy, herbaty i innych tego typu resztek.

Bardzo dużym błędem jest wylewanie gorącego tłuszczu bezpośrednio do zlewu. Po zastygnięciu zalega on w rurach, jeżeli do tego dołożymy resztki jedzenia, to bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, że zatkamy cały odpływ, a co za tym idzie, będziemy mieli zatkany zlew.

Przeważnie staramy się dbać, aby nasze zlewy były drożne, to jednak w praktyce różnie to wygląda i często nie udaje nam się zapobiec odkładaniu się pewnych resztek. Często nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie resztek jedzenie i dostają się one do kanalizacji.

Dobrym pomysłem na zniwelowanie resztek jedzenie w kanalizacji jest montaż niewielkiego sitka w odpływie zlewozmywaka. Koszty zakupu są praktycznie zerowe, ale korzyści, które niesie za sobą takie rozwiązanie, są już bardzo pokaźne. Nawet jeżeli całkowicie nie uda nam się w ten sposób zabezpieczyć odpływu, to proces zatykania się rury znacznie opóźnimy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych sitek, dzięki temu bez problemu dopasujemy odpowiedni rozmiar do naszego zlewu.

Oprócz sitka możemy znaleźć inne sposoby, które ułatwią pozbywanie się resztek jedzenie oraz innych odpadów. Takim rozwiązaniem jest zamontowanie rozdrabniacza w zlewozmywaku. Jest to młynek, który mieli nam różnego rodzaju odpady i nie pozwala się na ich osiadanie w rurach. Dzięki temu wszystko, co trafi do zlewu, jest mielone, nic nam nie zalega i nic nie gnije. Dużą zaletą młynka jest to, że blokuje on wychodzenie gryzoni.

Jak dbać o zlew, aby się nie zapychał?

Zdecydowanie najlepszą metodą jest nie dopuścić do zapchania się odpływu. Dbać o zlew możemy, stosując kilka prostych metod, które przedłużą żywotność naszego zlewu. Pierwszym krokiem jest regularne mycie. Warto jednak postawić na delikatniejsze metody niż szorowanie druciakami, ta metoda na dłuższą metę zniszczy każdy zlew. Kolejna czynność, która powinna być wykonywana regularnie to zalewanie zlewu ciepłą wodą. Warto jest dodać cytrynę, która ma właściwości bakteriobójcze.

Metoda druga – środki chemiczne

Najczęściej stosowaną metodą oczyszczania zatkanego zlewu są środki chemiczne. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie, gdzie jest chemia gospodarcza i niewątpliwie ich zaletą jest dość atrakcyjna cena zaczynająca się od kilku złotych. Głównym składnikiem środków udrożniających rury jest wodorotlenek sodu (stężenie – ponad 30% w jednym z popularnych produktów), a ich działanie jest silnie żrące i często niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego musimy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli będziemy postępować z instrukcjami producenta w sprawie stosowanie i jego aplikacji to nie powinno się nam nic złego stać. Środki chemiczne idealnie się sprawdzą w sytuacji gdy zatkany zlew jest tuż za odpływem lub również w sytuacjach profilaktycznego dbania o rury.

Metoda trzecia – naturalne środki domowe zamiast chemicznych

Środki chemiczne są często spotykanym rozwiązaniem mającym duże grono zwolenników. Jednak osoby dbające o środowisko naturalne i chcące żyć z przyrodą w zgodzie decydują się najczęściej na wybór naturalnych sposobów domowych do odetkania zlewu. Często wykorzystując produkty spożywcze codziennego użytku, tworzą własne środki do czyszczenia zlewu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co mamy w szafkach kuchennych może okazać się skutecznym produktem czyszczącym. Wiele z domowych metod pomoże nam bez problemu odetkać zlew, a do tego będzie to rozwiązanie ekologiczne.

Jedną z najbardziej znanych i skutecznych metod naturalnych na odetkanie zlewu jest mieszanka sody oczyszczonej z octem. Te dwa składniki znajdziemy praktycznie w każdym domu. Jak odetkać zlew sodą oczyszczoną i octem? Do zatkanego zlewu musimy nasypać sody oczyszczonej (pół szklanki), a potem wlewamy taką samą ilość octu. Następnie zatykamy odpływ. Najlepiej szmatką i czekamy około 30 minut. W tym czasie pomiędzy octem i sodą oczyszczoną dojdzie do reakcji chemicznej. Piana, która powstanie powinna zostać spłukana po około 30 minutach.

Jeżeli żadne środki chemiczne ze sklepu, ani te, które zrobiliśmy samodzielnie, nie działają na zatkany zlew i zastanawiamy się czym udrożnić rury, to nie pozostaje nam nic innego jak zastosowanie mechanicznych metod przepchania rury. Jedną z najpopularniejszych metod mechanicznych na to jak przetkać zlew jest tradycyjna gumowa przepychaczka. Takie urządzenie powinno być właściwie w każdym domu, ponieważ może w wielu sytuacjach uratować nas przed poważniejszymi problemami. Zastosowanie tego urządzenie jest banalnie proste, ale efekty, jakie przynosi, mogą okazać się bardzo dobre.

Jak odetkać zlew za pomocą przepychaczki? Zanim zaczniemy udrażniać rurę, pamiętajmy, żeby wolną ręką zatkać otwór przelewowy w zlewie, ponieważ może tamtędy wrócić woda i nas ochlapać. Gumowy kielich z przepychaczki przykładamy do odpływu w zlewie i naciskając na drążek, dociskamy kilka razy. Zazwyczaj to wystarczy, aby zgromadzona woda w zlewie popłynęła spokojnie do rur kanalizacji, a my możemy się cieszyć z tego, że mamy z głowy udrażnianie rur. W przypadku braku efektu czynność należy powtórzyć kilka razy.

Ostatnią z możliwych sytuacji jest poważny zator gdzieś głębiej i wówczas potrzebujemy poważniejszego sprzętu niż domowe sposoby na zatkany zlew. Jak odetkać mocno zatkany zlew? W sytuacji, kiedy spodziewamy się, że jest zator głębiej, powinniśmy sięgnąć po spiralę lub inaczej zwaną żmijkę. Jest to sprężyna, która z jednej strony ma ostre zakończenie a z drugiej korbkę. Sprężyna kanalizacyjna ma różne długości i grubości. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ innej używamy do kanalizacji a innej do zlewozmywaka. Do takiego udrażniania rur potrzebne są dwie osoby. Jedna wciska ją do odpływu, a druga w tym czasie za pomocą korbki wkręca ją do instalacji. Co prawa sprężyna jest przystosowana i bezpieczna dla kanalizacji, to jednak zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia.

Ostatnia deska ratunku – wezwij fachowca

Łatwo zauważyć, że sposobów na to, w jaki sposób przepchać zlew jest bardzo wiele i w większości wypadków będziemy w stanie samodzielnie sobie z tym problemem poradzić. Każdy powinien indywidualnie dobrać dla siebie najlepszą metodę i wypróbować co się sprawdza u niego. Najprościej będzie, jeżeli będziemy stosowali zasadę dbania o zlew i regularnego jego czyszczenia. Dzięki profilaktyce nie będziemy musieli szukać sposobu na to jak przepchać zlew, a ryzyko jego zapchania będzie minimalne.

Oczywiście może tak się zdarzyć, że jednak samodzielnie nie będziemy w stanie odetkać zlewu ani pozbyć się zatoru z rur. Wówczas należy skontaktować się z fachowcem, który zrobi to za nas. Każdy hydraulik na Duer.pl oprócz bogatego doświadczenia posiada również wiele specjalnych narzędzi, które pozwolą szybko i sprawnie udrożnić zatkane rury w naszym domu.