Naprawy

Jak odpowietrzyć grzejnik

jak odpowietrzyć grzejnik - kaloryfer

Każdy z nas ma swoją ulubioną temperaturę w domu, zarówno w lecie jak i zimie. Zdarza się, że pomimo ustawionej wysokiej temperatury na piecu podczas sezonu grzewczego, w domu jest chłodno. W większości wypadków odpowiadają za taki stan rzeczy zapowietrzone kaloryfery. Dlatego co pewien czas odpowietrzanie grzejników jest konieczne. Warto jest wiedzieć jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie. Dowiedz się jak to zrobić krok po kroku.

Jakie są objawy zapowietrzonego grzejnika?

Odpowietrzanie grzejnika Przystępując do pracy pamiętaj zamknij zawór grzejnika dzięki temu czynności odpowietrzania urządzenia przebiegną prawidłowo
Jak odpowietrzyć grzejnik ?

Pierwszym i najpoważniejszym objawem jest niska temperatura. Włączamy piec, a dom się nie nagrzewa – zaczynamy szukać przyczyny, dotykamy kaloryferów i okazują się one chłodne. Drugim częstym objawem zapowietrzonych grzejników są nietypowe dźwięki, które wydostają się z kaloryfera. Może, to być bulgotanie lub odgłos przelewającej się wody. Trzecim objawem jest nierównomierne nagrzanie grzejnika. Część jest gorąca, a część zimna. Jeżeli zauważysz takie symptomy, oznacza to, że Twój grzejnik jest zapowietrzony i aby poprawnie funkcjonował, należy go odpowietrzyć. Czytaj dalej i dowiedz się jak odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie.

Przyczyny zapowietrzenia grzejników

Czym jest zapowietrzenie grzejnika? Najprościej rzecz ujmując, jest to zatkanie przepływu wody w kaloryferze przez powietrze. Przyczyn zapowietrzenia się grzejnika może być kilka. Jednak jest kilka, które spotykamy najczęściej, a ponieważ zdarzają się dość często, warto wiedzieć jak odpowietrzyć kaloryfer samemu. Każda instalacja ma w sobie pewną ilość powietrza, zanim zostanie napuszczona do niej woda. Wykorzystując nawet najlepsze systemy do odpowietrzania, nie będziemy w stanie całkowicie pozbyć się tego powietrza z instalacji. Drugim powodem zapowietrzania się grzejnika jest dostawanie się powietrza do instalacji wraz z napełnianiem jej wodą.

Trzecim możliwym powodem dostawania się powietrza do instalacji jest przenikanie niewielkich pęcherzy powietrza w wodzie. Powietrze w ten sposób, do instalacji może dostać się z różnych powodów. Często są to nieszczelności elementów instalacji wodnej, może również dojść do przenikania powietrza przez ścianki rur instalacji centralnego ogrzewania wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czemu powinniśmy odpowietrzać grzejnik?

Pierwszym powodem jest wydajność pracy kaloryfera. Jeżeli jest on zapowietrzony, to nie będzie pracował wydajnie, a w domu będzie chłodno. Mało wydajne grzanie jest najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się odpowietrzyć kaloryfer. Zapowietrzony kaloryfer może również spowodować inne konsekwencje niż niewystarczająco ogrzany dom, znacznie poważniejsze. Powietrze zawiera tlen, który jak pamiętamy ze szkoły, bardzo łatwo wchodzi w reakcję z podstawowym budulcem kaloryferów – żelazem. Z czasem powstaje korozja, która może skutecznie uszkodzić elementy instalacji i narazić nas na spore koszty naprawy instalacji.

Oprócz aspektów czysto ekonomicznych zapowietrzony kaloryfer może nas mocno denerwować hałasem. Często pęcherzyki powietrza uwięzione w kaloryferze generują różnego rodzaju odgłosy jak dźwięki przelewania czy też bulgotania.

Warto również zwrócić uwagę, że zapowietrzony grzejnik zużywa więcej energii, co generuje nam dodatkowe koszty. Dlaczego tak jest? Powietrze skutecznie izoluje ciepło z grzejnika i, pomimo że piec grzeje odpowiednią mocą, to grzejnik jest ledwo letni.

Jak zabrać się za odpowietrzanie kaloryfera?

Proces odpowietrzania grzejnika nie jest skomplikowany i nie powinien zająć dużo czasu. Zazwyczaj bez problemu udaje się samodzielne odpowietrzanie grzejnika i nie powinno to zająć więcej niż kilkanaście minut. Dużo zależy od tego, jakiego typu kaloryfery masz w domu i czy zostały wyposażone w odpowietrzniki.

Ogólne zasady odpowietrzania kaloryferów są podobne, mogą różnić się detalami. To, w jaki sposób zabierzemy się za odpowietrzenie kaloryfera zależy od tego czy został on fabrycznie zaopatrzony w odpowietrznik, czy też nie. Odpowietrzniki mogą być ręczne lub automatyczne. Odpowietrzniki ręczne możemy wyregulować, używając podstawowych narzędzi takich jak śrubokręt czy też płaski klucz.

W przypadku automatycznych odpowietrzników nie mamy zbyt wiele pracy. Odpowietrznik automatyczny regulowany jest przez pływak, który zamyka lub otwiera zawór odpowietrzający. Kiedy w instalacji zbierze się powietrze, pływak otworzy zawór i je wypuści.

Odpowietrzanie grzejników żeliwnych

Wiele osób zapewne się spotkało z zestawem do odpowietrzania, składającym się z dwóch płaskich kluczy i miski. Tak właśnie wygląda zestaw do odpowietrzania grzejników żeliwnych. Pierwszym krokiem jest zamknięcie dopływu wody do grzejnika. Zamykamy dopływ, przekręcając głowicę termostatyczną na zero. Następnie umieść na podłodze, na wysokości wlotu wody do kaloryfera miskę. Płaskim kluczem odkręć delikatnie śrubę i poczekaj. Jak zacznie wypływać woda, zakręć śrubę  z powrotem. Grzejniki żeliwne mają w sobie duże ciśnienie i dlatego śrubę należy odkręcać bardzo delikatnie. Jeżeli odkręcimy zbyt mocno, jest duże prawdopodobieństwo, że woda nam wystrzeli i zaleje podłogę lub ochlapie ściany.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?

Odpowietrzenie grzejnika aluminiowego może odbyć się na  dwa sposoby. Jeżeli w kaloryferze nie ma zamontowanego odpowietrznika, to należy postępować dokładnie tak samo jak w przypadku odpowietrzania kaloryfera żeliwnego. Jeżeli w grzejniku jest zamontowany odpowietrznik, to proces powinien przebiec zdecydowanie sprawniej.

Pierwszym krokiem jest zamknięcie dopływu wody, ustawiając głowicę termostatyczną na pozycji zamkniętej. Następnym krokiem jest ustawianie odpowietrznika w ten sposób, aby wypływ z zaworu był skierowany w dół. Przeważnie można go przestawić bez używania narzędzi. Pod dziurkę podłóż garnek lub inne naczynie. W białym kołnierzyku jest śruba, odkręć ją delikatnie i poczekaj, jak z zaworka zacznie wyciekać woda. Wtedy zakręć śrubę.

Odpowietrzanie grzejnika innego typu

Jeżeli chcesz odpowietrzyć grzejnik płytowy, to wówczas stosuje się do instrukcji takiej jak w przypadku grzejników aluminiowych. Inne popularne grzejniki, które wymagają odpowietrzania to grzejniki łazienkowe.

Tutaj postępujemy podobnie jak w przypadku innych grzejników. Na początku zamykamy termostatem dopływ wody. Następnym krokiem jest ustawienie zaworka w taki sposób, aby woda mogła wypłynąć. W niektórych kaloryferach łazienkowych zawór termostatyczny jest na górze, jeżeli nie możesz podstawić naczynia, to wówczas wykorzystaj szmatkę. Odkręć śrubkę w kołnierzu, jak zacznie lecieć woda, zakręć ją i możesz ustawić termostat ponownie na grzanie.

Ostatnim rodzajem jest grzejnik żeberkowy. Sposób odpowietrzenia grzejnika żeberkowego zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Od tego zależy jaką technikę zastosujemy. Grzejnik żeliwny odpowietrzamy techniką odpowiednią dla grzejników żeliwnych, grzejnik wykonany z aluminium będziemy odpowietrzać według instrukcji grzejnika aluminiowego.

Na zakończenie

Na sam koniec garść uwag, która  pozwoli uniknąć problemów. Po odpowietrzeniu grzejnika aluminiowego należy sprawdzić, czy nie uszkodziliśmy zaworu odpowietrzającego. Zawory są dość delikatne. Wystarczy wytrzeć na sucho szmatką i chwilę odczekać. Jeżeli odpowietrznik nie przecieka, wszystko jest ok. Jeżeli jednak zauważymy, że przecieka, konieczna będzie wymiana całego zaworka na nowy.

Oczywiście po odpowietrzeniu grzejników powinniśmy sprawdzić, czy nasze zabiegi przyniosły efekt. Jeżeli jest wszystko ok, to możemy brać się za kolejne grzejniki. Jeżeli grzejnik nadal jest zimny, musimy szukać usterki w innym miejsc i może okazać się, że będziemy musieli zaprosić fachowca. W przypadku domów jednorodzinnych przyczyną słabszej wydajności grzejników może być spadek ciśnienie wody w instalacji.