Słysząc wiele o tym jak nie opłaca się trzymać oszczędności na lokacie zdecydowałeś się na zakup mieszkania na wynajem i zastanawiasz się jak podejść do tej inwestycji? Najważniejsze to jak najszybciej podjąć kolejne działania, aby to mieszkanie zaczęło na siebie zarabiać. Mieszkanie na wynajem często trzeba wyremontować, lub chociaż odświeżyć. Czym się kierować podczas tych prac?
Grupa docelowa klientów, którym zostanie zaoferowane mieszkanie na wynajem
Określenie grupy docelowej jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na całą resztę działań przygotowujących mieszkanie na wynajem. Nie da się spełnić oczekiwań wszystkich ludzi. Student będzie potrzebował biurka i nie pogardzi jednoosobowym łóżkiem i niższym standardem, a młode małżeństwo czy para będzie chciało raczej wygodne łóżko dwuosobowe i odrębną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi.
Wybór grupy docelowej ma wpływ również na standard wykończenia. Można wykończyć mieszkanie w wysokiej jakości meble i sprzęty, ale jeśli będzie to mieszkanie przy uniwersytecie lub w dzielnicy studenckiej, możesz wpaść w pułapkę i pomimo wysokiej jakości nie wynajmiesz szybko swojego mieszkania. Studenci wolą tańsze rozwiązania. Podobna sytuacja może się zdarzyć, jeśli zaoszczędzisz na wykończeniu mieszkania w dzielnicy biznesowej. Wtedy biznesowy klient premium nie weźmie takiej nieruchomości pod uwagę, a student może uznać, że jest na przykład za daleko na uczelnię i też się nie skusi. Zatem świadomy dobór grupy docelowej jest jednym z kluczowych czynników w szybkim wynajęciu naszej nieruchomości.
Remont mieszkania przygotowywanego do wynajęcia
Jeśli mieszkanie zostało kupione z drugiej ręki potrzebny może okazać się remont. Nie zawsze konieczny jest remont generalny, ale jeśli mieszkanie ma ponad 20 lat, to warto zainwestować w wymianę choćby instalacji elektrycznej. Chodzi o względy bezpieczeństwa, do których każdy wynajmujący jest zobligowany prawnie. Dodatkowo, zapewni Ci to względny spokój i nie będzie trzeba co chwilę odbierać telefonów od najemców, że coś nie działa. Ponadto nadal spora grupa inwestorów to osoby, które odziedziczyły mieszkanie po dziadkach i niskim kosztem chcą wynająć to mieszkanie bez przeprowadzenia jakichkolwiek prac. Po pierwsze „babciny standard” powoli odchodzi do lamusa, po drugie cieknący kran czy nieszczelne okno jest naprawdę w stanie zniechęcić potencjalnego najemcę. W takiej sytuacji, nie tylko nie wynajmiesz mieszkania szybko, ale czasem wręcz możesz być zmuszony do obniżenia ceny najmu.
Wykończenie mieszkania do najmu
Niezależnie od tego, czy celujesz w studentów, czy w osoby pracujące, warto trzymać się pewnych ogólnych zasad dotyczących prac wykończeniowych. Pamiętaj, że to nie Ty będziesz mieszkać w Twojej nieruchomości na wynajem, dlatego nie dopasowuj jej do swoich gustów. Staraj się wybierać stonowane kolory. Kiedyś modne były beże, obecnie królują szarości, ale jeśli boisz się, że moda minie, to zawsze można postawić na ponadczasową biel. Ma ona dodatkowe zalety, jest najtańszą farbą na rynku, a dodatkowo rozjaśnia i powiększa optycznie przestrzeń. Proste rozwiązania często są najlepsze.
Wyposażenie mieszkania przeznaczonego na wynajem
Mieszkanie można wynająć z meblami lub bez, tutaj już od inwestora zależy czy chce inwestować w całość umeblowania. Są jednak pewne elementy wyposażenia, które trzeba zakupić i są one naprawdę istotne. Chodzi tutaj o kuchnię i łazienkę. Kuchnia nie musi posiadać wszystkich gadżetów, ale nawet jeśli wynajmujesz mieszkanie z drugiej ręki, gdzie zostały meble kuchenne po poprzednich właścicielach to warto rozważyć odświeżenie takich mebli. Można je pomalować lub wymienić fronty. Warto też wymienić sprzęt AGD jeśli aktualnie znajdujący się jest bardzo stary lub nie działa do końca sprawnie. Podobnie sprawy mają się z łazienką. Jeśli w kupionym mieszkaniu są stare, niemodne i na dodatek w ekstrawaganckim kolorze kafelki, warto rozważyć ich wymianę lub chociaż pomalować na neutralny kolor. Kolejna kwestia to wybór – prysznic czy wanna. Stara pożółkła wanna zniechęca, więc jeśli taką zastałeś w mieszkaniu to zainwestuj w nową lub w prysznic. Pamiętaj, że mężczyźni często wolą prysznic, a kobiety wannę. Jeśli celujesz w parę warto zainwestować w wannę z parawanem. O ile można oszczędzić na wymianie kafelek lub mebli kuchennych decydując się na ich pomalowanie, o tyle nie warto oszczędzać na bateriach. Lepiej nie ryzykować zalania sąsiadów i zainwestować od razu porządny sprzęt.
Home staging
Detal ma znaczenie! Nawet mieszkanie w dopiero co wybudowanym mieszkaniu nie wynajmie się szybko jeśli brakuje w nim atmosfery. Nie chodzi o zagracanie mieszkania mnóstwem elementów dekoracyjnych, ale nie zapominaj o takich rzeczach jak zasłony i firanki. Warto kupić też kilka poduszek i dywan, które dodadzą całości przytulności. Przed wizytą potencjalnych najemców zaparz kawę, zapal świeczki oraz kup kwiaty (nie ma znaczenia czy cięte czy doniczkowe). Pierwsze wrażenie można zrobić tylko jeden raz dlatego te małe elementy są tak istotne. Nie trzeba chyba podkreślać też wagi czystości. Mieszkanie przed pokazywaniem potencjalnym najemcom powinno być wysprzątane na połysk! Te drobne zabiegi dodadzą wynajmowanemu mieszkaniu atmosferę i charakter niedużym kosztem.
Jak znaleźć mieszkanie na wynajem?
Jeszcze nie kupiłeś mieszkania na wynajem, a chciałbyś w ten sposób ulokować oszczędności? Inwestycje w mieszkania na wynajem mogą pozornie wydawać się prostsze niż inwestycje w fundusze czy akcje na giełdzie. W końcu wszyscy gdzieś mieszkamy, a część z nas pewnie nawet wynajmowała mieszkanie podczas studiów. Wiele elementów więc jest znajomych, ale nie daj się zwieść. Jak to zawsze bywa w biznesie, konkurencja nie śpi. Sukces często oznacza, że musisz być pierwszy. W przypadku nieruchomości inwestycyjnej, musisz pierwszy znaleźć mieszkanie, pierwszy się zdecydować na kupno, podjąć negocjacje i szczęśliwie zakupić lokal.
Czy wystarczy zatem być pierwszym oglądającym mieszkanie? Otóż nie! To, że się dowiesz o dostępnej nieruchomości jako pierwszy nie daje gwarancji sukcesu. Co najwyżej daje przewagę czasową i więcej czasu do namysłu. Jak ten czas do namysłu wykorzystać?
Podczas oglądania mieszkania można na szybko obliczyć ROI lub ROE, ale nie warto na podstawie tak ogólnie policzonych wskaźników podejmować ostatecznej decyzji. W Warszawie atrakcyjne mieszkania sprzedają się w ciągu kilku godzin, jak zatem nie wpaść w pułapkę presji czasowej? Najlepiej wykorzystując kalkulator rentowności nieruchomości, taki jak Rentier, który będzie w stanie szybko przekalkulować dane i dać Ci dużo bardziej wiarygodną odpowiedź niż sama intuicja.