Ciepłe, a czasami wręcz upalne dni są niewątpliwie wielkim wyzwaniem dla naszego organizmu. Wielu z nas kiedy nadchodzi lato, szuka skutecznego sposobu na ochłodzenie swojego domu lub pomieszczeń biurowych. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie klimatyzacji do domu, musimy jeszcze zdecydować – czy będzie to klimatyzator klasyczny, czy też zdecydujemy się na klimatyzację przenośną.
Pierwsze rozwiązanie jest dość kosztowne i montaż jego jest inwazyjny i do tego dość skomplikowany. W przypadku klimatyzatorów przenośnych mamy dokładnie odwrotną sytuację, znacznie niższy koszt urządzenia oraz gwarancję szybkiego i łatwego montażu. Dla wielu osób ceny tradycyjnych klimatyzatorów są zbyt wysokie i dlatego decydują się na klimatyzatory przenośne. Te zalety klimatyzatorów przenośnych powodują, że zyskują one od kilku lat na popularności. Oczywiście mimo wielu zalet mają również swoje wady.
Jak działają klimatyzatory przenośne?
Klimatyzator przenośny wyglądem przypomina trochę duży oczyszczacz powietrza. Charakterystycznym elementem jest grupa rura wychodząca z tyłu urządzenia. Szukając miejsca do ustawienia klimatyzatora przenośnego, musimy znaleźć takie miejsca, aby tę rurę można było wystawić za okno. Klimatyzator przenośny działa, zasysając ciepłe powietrze z pomieszczenia, które jest rurą odprowadzana na zewnątrz. Miejsce, w którym wyprowadzamy rurę na zewnątrz, musi być uszczelnione, aby gorące powietrze nie wracało do pomieszczenia. Klimatyzator przenośny można kupić już za około 1000 zł, unikamy również kosztów montażu. Sprawdźmy zatem zalety i wady klimatyzatorów przenośnych.
Zalety klimatyzatorów przenośnych
Podstawową zaletą, jaką mają klimatyzatory przenośne to szybkość i prostota montażu. Montaż klimatyzacji przenośnej jest tani i nieinwazyjny. Cały montaż urządzenia to podłączenie go do prądu oraz wyprowadzenie rury na zewnątrz. Często spotykanym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rury na zewnątrz przez uchylone okno. Jeżeli mamy możliwość, to lepiej wybrać urządzenia z dwoma rurami. Pracują one ciszej i są bardziej wydajne.
Kolejną zaletą, jaką mogą pochwalić się klimatyzatory przenośne to niemalże dowolne miejsce ich zastosowania. Dzięki temu możemy skorzystać z dobrodziejstwa klimatyzacji w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego klimatyzatora.
Do zalet klimatyzatorów przenośnych można doliczyć mobilność urządzenia. Łatwo możemy je przenosić pomiędzy pomieszczeniami i ustawić w dowolnym miejscu w domu lub biurze.
Klimatyzator przenośny jest znacznie tańszy od tradycyjnego rozwiązania. Koszty zakupu zaczynają się już od około 2000 zł. Na cenę wpływa kilka elementów. Między innymi od mocy urządzenia, poziomu generowanego hałasu jak i wydajności. Oczywiście renoma producenta ma również wpływ na cenę.
Wady klimatyzatorów przenośnych
Pierwszą wadą jest konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz. Zazwyczaj jest ona wypuszczona przez okno lub drzwi balkonowe. Jest to rozwiązanie dość kłopotliwe. Dodatkowo takie rozwiązanie powoduje znaczny spadek wydajności urządzenia. Rura ma również duży wpływ na estetykę pomieszczenia, a sam klimatyzator musi być ustawiony blisko okna.
Kolejną wadą jest hałas klimatyzacji, dotyczy to w szczególności najtańszych modeli. Hałas związany jest z pracą sprężarki oraz wentylatora. Kupując klimatyzator przenośny, powinniśmy zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Znajdziemy tam informacje o tym jak głośno pracuje klimatyzator na różnych biegach. Dzięki temu łatwo będziemy mogli porównać ze sobą klimatyzatory różnych producentów. Klimatyzator przenośmy w przeciwieństwie do rozwiązania typu split, działa na tyle głośno, że wiele osób używa tego urządzenia tylko w ciągu dnia.
Jaką moc powinien mieć klimatyzator przenośny?
Klimatyzatory przenośne mają niższą efektywność chłodzenia powietrza niż tradycyjna klimatyzacja. Ponieważ moc urządzeń zazwyczaj nie przekracza 4 kW, to sprawdzają się one zdecydowanie lepiej w mniejszych pomieszczeniach takich jak mieszkania.
Przyjmuje się, że wydajność chłodzenia wynosi około 1 kW na 10 metrów kwadratowych. Warto jest trzymać się tych parametrów i jak planujemy skutecznie ochłodzić niewielkie pomieszczenie 15 metrów kwadratowych, to poszukajmy klimatyzatora o odpowiedniej mocy. Zbyt duża moc, może spowodować odwrotny od zamierzonego efekt, w rezultacie powietrze jeszcze ogrzejemy.
Do wyliczenia niezbędnej mocy klimatyzatora powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze ilość osób przebywających w pomieszczeniu oraz ilość okien i co bardzo ważne – ekspozycję tych okien na kierunki świata.