Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu – jak się do niego przygotować?

Montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu to często równie trudna do podjęcia decyzja, co przeprowadzenie remontu czy zmiany aranżacyjne. Dlatego bardzo istotnym krokiem jest profesjonalne przygotowanie, czyli zweryfikowanie możliwości instalacyjnych, wybór odpowiedniego klimatyzatora (o dobrze dopasowanej mocy i funkcjonalnościach) oraz fachowe zaplanowanie montażu. Te i inne zadania realizujemy w ramach tak zwanej wizyty koncepcyjnej. Po takiej wizycie naszych techników u Klienta przygotowujemy pełen projekt montażu oraz wiążącą ofertę cenową.
Dlaczego decyzja o montażu klimatyzacji to prawie jak decyzja o remoncie?
– najczęściej jest to decyzja dotycząca istotnej części budżetu domowego,
– sam montaż wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac budowlanych (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna muszą być ze sobą połączone elektrycznie, ale również poprzez instalację freonową),
– efektem jest zdecydowana poprawa komfortu, w tym wypadku termicznego, przebywania w pomieszczeniach (zwłaszcza latem), ale również możliwość szybkiego dogrzania, oczyszczenia lub osuszenia pomieszczenia.
Jak wybrać miejsce do zamontowania klimatyzatora?
Nowa klimatyzacja musi być dobrze zaplanowana, jeśli ma spełniać swoją rolę i nie działać na użytkownika negatywnie. Złe planowanie może skutkować m.in. przeziębieniami związanymi z długim przebywaniem bezpośrednio w strumieniu chłodnego powietrza prosto z klimatyzatora. Jednak i tak najważniejszy będzie rozsądek przy korzystaniu z klimatyzacji. O tym jak jak rozważnie ustawiać temperaturę i czego unikać pisaliśmy w naszym artykule poświęconym wpływowi klimatyzacji na zdrowie i środowisko.
Lokalizacja jednostek musi spełniać kilka kryteriów, m.in.:
– możliwość podłączenia instalacji pomiędzy jednostkami,
– odpowiednia długość (maksymalna) pomiędzy jednostkami,
– możliwość podłączeniu instalacji elektrycznej (najlepiej do oddzielnego lub mało wykorzystywanego obwodu),
– możliwość późniejszej konserwacji,
– odpowiednie kierowanie strumieniem powietrza,
– odpowiedni dobór jednostek do wielkości pomieszczenia oraz zapotrzebowania na chłód
Na czym polega wizyta koncepcyjna?
Naszym standardem jest przeprowadzanie wizyty koncepcyjnej, której zadaniem jest zweryfikowanie możliwości zainstalowania urządzeń, zgodnie z sugestią właściciela oraz doradztwo w zakresie optymalizacji projektu. Z czym wiąże się taka wizyta? Na pewno nie z utrudnieniami! Nasz technik wyposażony w uśmiech i podstawowe narzędzia przeprowadzi wizję lokalną. A na niej spisze najważniejsza parametry i dane techniczne. Przekaże również Klientowi dokumenty formalne (m.in. ułatwiające późniejsze spisanie umowy/zlecenia). Odpowie na każde pytanie i rozwieje obawy.
Czy wizyta koncepcyjna jest obowiązkowa?
Nie, ale tylko w przypadku bardzo prostych i oczywistych montaży. To znaczy takich, kiedy jednostka wewnętrzna i zewnętrzna wiszą na jednej ścianie, po dwóch jej stronach (długość instalacji do 3-4 metrów). Kolejnym ważnym kryterium jest lokalizacja jednostki wewnętrznej tak, żeby efektywnie obniżała temperaturę w miejscu przebywania mieszkańców. Jednocześnie nie może wiać bezpośrednio na nich! Jeśli znalazłeś takie miejsce i nie potrzebujesz naszej rady to nie ma problemu. Kolejnym ważnym aspektem jest podłączenie do instalacji elektrycznej. W najprostszym możliwym wariancie korzystamy z najbliższego gniazdka elektrycznego. Warto jednak wiedzieć, że pobór mocy klimatyzatora bywa duży co może zakłócać pracę innych urządzeń lub wręcz przeciążać instalację. Warto więc zdać się na wiedzę i doświadczenie naszego technika. Podczas wizyty koncepcyjnej sprawdza on obciążenie instalacji i proponuje najlepsze możliwe miejsce lub przygotowuje nową instalację bezpośrednio z rozdzielni elektrycznej.
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z wizyty koncepcyjnej?
Poza doborem lokalizacji jednostek oraz weryfikacją podłączenia elektrycznego (z pomiarem obciążeń) podczas wizyty koncepcyjnej nasz technik sprawdzi i dokładnie oszacuje zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Urządzenie nie może być za małe, ale również i nie za duże na potrzeby Klienta. Nie bez znaczenia jest również możliwość omówienia dostępnych funkcji, kolorów poszczególnych modeli oraz wielu innych parametrów.