DUER

Buduj i Remontuj

Temperatura pokojowa – jaka temperatura w domu jest optymalna?

temperatura pokojowa

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma temperatura panująca w naszym domu. Odczuwanie temperatury jest bardzo subiektywne. Dla jednych 20°C jest temperaturą wysoką, przy której siedzą w domu w krótkich spodenkach i boso, a dla innych to sygnał na założenia swetra. Pomimo tak różnych odczuć temperatury i indywidualnych preferencji, dobrze jest dla naszego zdrowia i samopoczucia zachowywać pewne standardy przy ustalaniu temperatury w naszym mieszkaniu. Podpowiemy wam jak uzyskać idealną temperaturę w domu oraz jakie zagrożenie niesie nieodpowiednia temperatura pokojowa – zarówno niska temperatura jak i zbyt wysoka. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomoże nam między innymi klimatyzacja.

Czym jest temperatura pokojowa?

Często słyszymy określenie temperatura pokojowa. Na przykład: „przechowywanie czegoś w temperaturze pokojowej”. W przepisach (szczególnie na ciasta) często przeczytamy informacje, żeby składniki po wyjęciu z lodówki ogrzać do temperatury pokojowej, zanim zaczniemy piec. Pomimo że określenie temperatura pokojowa słyszymy bardzo często, to już znalezienie konkretnej wartości tej temperatury nie jest oczywiste. Przyjmuje się, że idealna temperatura w domu powinna mieścić się w przedziale 18 do 22°C. Zarówno latem w mieście, gdy chłodzi nas klimatyzacja – ale i w zimie ważna jest odpowiednia temperatura w mieszkaniu.

Różne pomieszczenia, różna temperatura

Zastanawiając się nad optymalną temperaturą w naszym domu, trudno będzie wskazać jedną uniwersalną wartość temperatury dla każdego pomieszczenia. Każde pomieszczenie ma inną funkcję, a co za tym idzie, optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna być ustawiona indywidualnie. Dużym ułatwieniem jest klimatyzacja, która pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę. Jakie czynniki wpływają na optymalną temperaturę w pokoju? Między innymi pora roku, nasz styl życia czy też nasz wiek lub wilgotność powietrza. Według badań najlepiej czujemy się, kiedy poziom wilgotności powietrza mieści się w przedziale 40-60% a temperatura powietrza wynosi 20-22 stopnie Celsjusza. Im wyższa jest temperatura, tym niższa powinna być wilgotność. Jeżeli będziemy mieli wysoką temperaturę w pokoju na poziomie 23-25 stopni Celsjusza i suche powietrze będziemy czuć się ospali.

Miejscem gdzie spędzamy najwięcej czasu zazwyczaj jest salon. Zalecana optymalna temperatura w salonie to 20°C. Większość osób przy takiej temperaturze będzie czuła się komfortowo, gwarantuje ona odpowiedni komfort cieplny. Inaczej wygląda sytuacja w sypialni. Organizm najlepiej odpoczywa i regeneruje się przy temperaturze 17-19°C. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że nasz sen jest zbyt płytki. Konsekwencją tego jest zmęczenie i rozdrażnienie.

Kolejnym pomieszczeniem, gdzie temperatura powinna być niższa, około 19°C jest kuchnia. Zastanawiasz się, dlaczego tak powinno być? Kuchnia ogrzewana jest dodatkowo w czasie gotowania czy też pieczenia. Oczywiście jeżeli mało korzystasz z urządzeń takich jak piekarnik czy płyta gazowa/indukcyjna, to wówczas możesz ustawić nieco wyższą temperaturę.

Temperatura w pokoju dzieci

Pierwsze dziecko zazwyczaj wywraca życie do góry nogami. Młodzi rodzicie robią wszystko, aby dostosować mieszkanie dla potrzeb najmłodszego członka rodziny. Jest to czas, kiedy usłyszą wiele różnych porad. Z całą pewnością część tych porad będzie dotyczyło temperatury w pokoju. Niestety największym problemem jest to, że zazwyczaj porady się wykluczają. Jedni proponują podnoszenie temperatury w pokoju noworodka, a inni wręcz odwrotnie, sugerują obniżyć temperaturę, żeby dziecko się hartowało. Jaka jest prawda i jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka?

Ponieważ noworodek ma słabo wykształcony system termoregulacji, to jest on znacznie bardziej wrażliwy na niskie temperatury niż osoby dorosłe. To jednak nie oznacza, że pokój dziecka ma być mocno ogrzewany. Wystarczy z całą pewnością 21 stopni Celsjusza w dzień. W nocy może być chłodniej o 1-2 stopnie. Pamiętaj, że w przypadku noworodka, równorządnym problemem jest wychłodzenie jak i przegrzanie dziecka. Jeżeli chcesz ustalić, czy dziecku jest wystarczająco ciepło to, dotknij jego karku. Jeżeli jest chłodny, to przykryj dziecko lub podnieś temperaturę w pokoju. W przypadku gdy jest ciepły, to zmniejsz ogrzewanie lub odkryj dziecko. Warto pamiętać, że łazienka lub pokój, gdzie kąpiemy naszego malucha, musi mieć wyższą temperaturę. Przyjmuje się, że dobrą wartością będzie 24-26 stopni Celsjusza.

W przypadku dzieci starszych nie ma już jakiś specjalnych wymagań. Temperatura w nich powinna być taka sama jak temperatura w przypadku osób dorosłych.

temperatura - pilot klimatyzatora

Osoby starsze – jaka idealna temperatura w pokoju?

Ostatnim zagadnieniem są temperatury dla osób starszych. Seniorzy często mają problemy z krążeniem, co powoduje inne odczuwanie temperatury. Możemy przyjąć, że temperatura pokojowa dla osób starszych powinna być podobna jak w przypadku temperatury dla noworodków, czyli 21 stopni Celcjusza w ciągu dnia i 19-20 w nocy.

Jak temperatura pokojowa wpływa na nasze zdrowie?

Temperatura zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli temperatura pokojowa przekracza w naszym domu 21 stopni Celsjusza, to może prowadzić do wysychania śluzówki dróg oddechowych. To wpływa na obniżenie naturalnych zdolności usuwania wirusów i bakterii znajdujących się w nosie i gardle. To nie jedyne dolegliwości, jakie mogą być spowodowane zbyt wysoką temperaturą. Przebywanie w pokoju, gdzie panuje wysoka temperatura, może wywoływać problemy z koncentracją i myśleniem analitycznym. Mogą jeszcze wystąpić:

  • Bóle głowy,
  • Osłabienie,
  • Zmęczenie,
  • Uczucie rozdrażnienia.

Z kolei zbyt niska temperatura może prowadzić do przeziębień, bólu gadła. Jak widać panująca temperatura w domu, ma duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Optymalna temperatura w domu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jej wysokość zależy od wielu czynników, ale mamy na to wpływ i warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i komfort domowników.

Duer.pl Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.