Skrzynka z narzędziami jest jednym z najbardziej praktycznych elementów wyposażenia własnego domu. Choć pomoc wykwalifikowanego i doświadczonego fachowca czasem bywa nieodzowna, to jednak usunięciem większości usterek można zająć się samemu. Co powinno znaleźć się w takiej skrzynce?
Przedstawiamy 14 narzędzi, które powinny być w zasięgu ręki każdego domowego majsterkowicza – złotej rączki na wypadek mniejszych i większych usterek. Jeżeli chcemy samodzielnie stawiać czoła awariom i wykonywać różnorodne naprawy, to poniższy zestaw narzędzi jest obowiązkowy dla każdego domowego fachowca.
Zestaw śrubokrętów
Niezależnie od tego, czy montujesz meble, regulujesz luźne śruby w domowych sprzętach, czy poprawiasz wyrwane gniazdko elektryczne, potrzebujesz zestawu śrubokrętów, czyli inaczej wkrętaków.
Nie musi to być cała kolekcja z wieloma rodzajami wkrętaków – wystarczą Ci śrubokręty zwykłe, płaskie, krzyżowe oraz wkrętak izolowany do prac przy instalacji elektrycznej.
Szczypce, kombinerki, obcęgi
Przydadzą się przy drobnych naprawach złotorączkowych, stolarskich, przy montażu mebli oraz podczas remontu i wykończeniu wnętrz. Ich główne funkcje umożliwiają zgniatanie i przytrzymywanie rozmaitych elementów za pomocą wyprofilowanych szczęk oraz płaskiego zakończenia szczypiec.
Poza tym kombinerki i obcęgi posłużą przy chwytaniu i naciąganiu (np. przy wyciąganiu gwoździ).
Miarki i taśmy miernicze
Przeprowadzając remont, planując wykończenie i umeblowanie wnętrza, wieszając meble i inne sprzęty na ścianie lub po prostu wykonując rozmaite naprawy, musimy mieć sprzęt do pomiaru większych odległości, przy których zwykła linijka po prostu nie dałaby rady.
Młotek
Wszystkich zastosowań młotka nie sposób wymienić. Jest to podstawowe wyposażenie każdej skrzynki majsterkowicza. Przy odpowiedniej koncepcji na jego użycie, młotek może przydać się do każdej domowej naprawy.
Młotki różnią się przede wszystkim główką i rąbem. Warto mieć w swojej skrzynce kilka młotków w różnych wariantach.
Poziomica
To doskonałe akcesorium usprawniające prace remontowe i wykończeniowe. Dzięki niemu wyznaczysz idealnie równe powierzchnie. Przede wszystkim pomoże przy wyznaczeniu prawidłowej płaszczyzny i pionu ścian. Dodatkowo, przy samodzielnym układaniu glazury poziomica upewni Cię, że robisz to równo.
Poziomica to także pomoc przy wieszaniu mebli wiszących i ściennych dekoracji – dzięki niej Twój dom lub mieszkanie będzie wykończony estetycznie i harmonijnie.
Wiertarko-wkrętarka
To elektronarzędzie umożliwiające przede wszystkim wkręcanie i wykręcanie śrub. Taki sprzęt przyda Ci się zwłaszcza, gdy na przemian wiercisz otwory i wkręcasz w nie wkręty. Dla wiertarko-wkrętarki można znaleźć zastosowanie zarówno przy składaniu mebli i wieszaniu ich na ścianie, jak i podczas prac remontowych.
Należy pamiętać, że to narzędzie raczej nie służy wierceniu w twardych materiałach, takich jak beton. Należy go używać do drewna, metalu i tworzyw sztucznych.
Klucz nastawny
Takie narzędzie służy dokręcaniu rozmaitych śrub, z którymi wkrętak już sobie nie poradzi. Na rynku można znaleźć całe zestawy kluczy z różnymi rozstawami. Antidotum na posiadanie całej kolekcji kluczy jest zakup klucza nastawnego uniwersalnego, z możliwością regulacji rozstawu.
Stosowanie takich kluczy do drobniejszych śrub, które wkręcimy za pomocą śrubokrętów, może uszkodzić nakrętki śrub, dlatego zalecamy szczególną ostrożność przy wyborze narzędzia.
Latarka
Nierzadko podczas napraw domowych trzeba będzie zajrzeć tam, gdzie oświetlenie domowe nie dociera, np. do instalacji wodnej. Warto pomyśleć o zakupie czołówki – Twoje obie ręce będą wtedy mogły posłużyć do naprawy sprzętu.
Drabina lub inny stołek roboczy
Wiemy, wiemy… Żadnej drabiny ani stołka nie uda się zmieścić w małej skrzynce na narzędzia. Niemniej jednak, nieraz w domowych warunkach zdarzy się sytuacja, gdy do wykonania jakiejś naprawy potrzebne będzie przebywanie na wysokości, z możliwością wykorzystania pełnego zasięgu ramion. W takiej sytuacji doskonale przysłużą się drabina lub stabilny stołek roboczy.
Szpachle
To narzędzie to nic innego jak giętka, metalowa blacha, która osadzona jest najczęściej na plastikowym lub drewnianym trzonku. Szpachla służy do rozcierania, mieszania i nakładania gipsu. Możesz dzięki temu wygładzać ściany i uzupełniać w nich ubytki podczas malowania i wykańczania swojego domu lub mieszkania.
Papiery ścierne
Są one obowiązkowe przy przeprowadzaniu remontu, ale sprawdzą się także przy drobnych naprawach. Papier ścierny służy do szlifowania rozmaitych powierzchni (głównie metali i drewna) i pozwala osiągnąć idealną gładkość materiału.
Jest wiele rodzajów papieru ściernego, a jego wybór zależy głównie od szlifowanego materiału i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Pod ręką warto mieć papiery zarówno grubo- jak i drobnoziarniste. Im grubsze ziarna, tym silniejszy efekt ścierania uzyskasz.
Pilniki do metali
Pilniki służą do obróbki przeróżnych materiałów, jednak najpopularniejszy pilnik użyteczny w naprawach domowych to pilnik do metali. Pomoże przy wszelkich naprawach ślusarskich oraz naprawach mechanizmów z elementami metalowymi.
W sklepach znajdziesz pilniki różniące się każdym parametrem: wielkością całego narzędzia, wielkością zębów oraz kształtem. Można znaleźć także odmienne przekroje części ściernej, np. trójkątny, okrągły, półokrągły, płaski, prostokątny.
Klucze płaskie
Najczęściej spotykane klucze płaskie są dwustronne, a każda ze stron ma inny rozmiar, podany na narzędziu. Mają one bardzo praktyczne zastosowanie we wszelkich pracach naprawczych i warsztatowych, ponieważ umożliwiają odkręcanie i dokręcanie śrub sześciokątnych.
Kołki montażowe
Służą one do przymocowywania do ścian mebli wiszących – półek, szafek, tablic. Producenci takich mebli, wbrew pozorom, nie umieszczają w zestawie wszystkich niezbędnych elementów montażowych – najczęściej brakuje właśnie kołków ściennych. Warto trzymać w swojej skrzynce spory zapas w różnych rozmiarach.
Z tymi narzędziami w skrzynce, każdy domowy majsterkowicz może stawić czoła wyzwaniom w codziennych naprawach. Zarówno sprzęt, jak i odpowiednia wiedza składają się na udane usuwanie awarii przez domową złotą rączkę.
Jeżeli masz problem z wykonaniem jakiejś naprawy lub jeśli nie masz pewności jak to zrobić – wezwij doświadczonego fachowca! Sprawdzonych i wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz na Duer.pl. Złóż zlecenie, porównaj oferty i wybierz idealnego wykonawcę do swojego wyzwania.